Święto wiosny i kolorów u nas 10% zniżki

Farby Bolix-Styline i Holi: indyjskie święto wiosny i kolorów u nas 10% zniżki

Farby Bolix-Styline.

Z okazji przywitania wiosny i jej wielkim świętem jakim jest festiwal kolorów: Holi.
Mamy dla Państwa szczególną ofertę:

każdy produkt hinduskiej Marki Bolix-Styline

objęty zostaje w dniach 24-31 marca 2016 -10% rabatem.

 

Rabat ten uzyskają Państwo w naszych stacjonarnych sklepach.

Wystarczy hasło: „Festiwal”

 

siwa-farba-do-ścian

Festiwal kolorów w Indiach poznajcie: Farby Bolix-Styline
Festiwal kolorów w Indiach Hinduski obrzęd Holi (tzw. festiwal kolorów). Święto rozpoczyna się przy ognisku, gdzie ludzie zbierają się żeby śpiewać i tańczyć.
Następnego dnia rano odbywa się karnawał kolorów, uczestnicy odgrywają pościg polegający na wzajemnym obrzucaniu się i wylewaniu na siebie kolorowych farb z wodą,
podobnie jak podczas polskiego śmigusa-dyngusa.
Ludzie odwiedzają przyjaciół, rodzinę i wrogów, żeby podzielić się radością oraz przysmakami tego święta. Festiwal jest uroczystym dniem podczas, którego ludzie wybaczają sobie błędy z przeszłości i zapominają innym wyrządzone krzywdy.

Holi symbolizuje zwycięstwo dobra nad złem i obchodzi się je m.in. w Indiach i Nepalu.

za Wikipedią

 

Święto holi.
W krajach Hindu szczególnie znanych z kolorowego świata firma Google uhonorowało swoim Doodle Google.

holi-festival-2016-4796769118453760-hp

Farby Bolix-Styline do nabycia w sklepach ERRA:

Tikkurila ERRA, ul. G. Morcinka 5 lok. 32, 01-496 Warszawa

STUDIO FARB‚ PLAC MIROWSKI’ ul. Plac Mirowski 10, 00-138 Warszawa

 

 

Czym jest kolor.

Zastanawialiście się kiedyś… dlaczego filmy katastroficzne przeważnie są szare, horrory niebieskie, a science fiction zielone? To świadomy zabieg twórców.
Nikt się świadomie nie zastanawia, jakie uczucia wzbudzają w nas kolory, a jednak twórcy filmów wydają sporo na korektę barw. W fachowych tekstach o tworzeniu filmów znajdziemy ogromne ilości rad, jak tworzyć nastrój z użyciem barwy oraz jakie emocje wywoła w widzu dany kolor. Ot, wiedza ta jest szeroko stosowana przez wszystkich twórców sztuk wizualnych. Kolor czerwony w filmie to z kolei kolor pasji. Pojawia się i w komediach romantycznych i romansach.

I choć dziś nauka o kolorach to domena fizyków, psychologów i neurobiologów, to mało kto wie, że podwaliny pod nią położył: romantyczny niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe i w 1810 roku opublikował pracę pt. „Nauka o kolorze”. Do rozważań na temat psychologii barwy popchnęły go obserwacje cieni na białym śniegu. Skończyło się na tym, iż Goethe podjął dyskusję z Isaakiem Newtonem. Ten zaś uważał, że światło da się rozmontować na elementy składowe. Można to zrobić za pomocą pryzmatu, który ujawni złożoną naturę światła. Goethe natomiast, że światło jest homogeniczne, kolorem prymarnym jest biel, a w naturze występują tylko dwa czyste kolory, od których pochodzą pozostałe. Te kolory to niebieski i żółty.

Dlaczego widzimy kolory? Jest to kwestia naszego wzroku i mózgu, a dowiódł  tego w 1956 roku Gunnar Svaetichin. W siatkówce oka ryby znalazł trzy rodzaje fotoreceptorów (nazywanych czopkami). To komórki szczególnie wrażliwe na trzy różne długości fali świetlnej odpowiadające barwom: czerwonej zielonej i niebieskiej (takie tam RGB), później badania Svaetichina potwierdzili naukowcy z Johns Hopkins University, studiując siatkówkę oka małp, i zaraz biolodzy z Harvard University opisali fotoreceptory w oku człowieka!

Gender. Genderyzacja koloru nastąpiła dopiero po II wojnie światowej. Była przy tym na początku dość niestabilna – różowy jako odcień żywego czerwonego przypisywano raczej chłopcom, jasnoniebieski – jako delikatniejszy – był dziewczęcy. Do tego w kulturze chrześcijańskiej róż był kolorem chrystusowym, błękit zaś maryjnym.
Co sprawia, że zabawki i ubranka dla dziewczynek są różowe, a dla chłopców niebieskie?
O tym, że trend zaczął się odwracać, mówi określenie, które pojawiło się w latach 70. XX w anglosaskim świecie: „różowe kołnierzyki”. Spopularyzowane przez pisarkę Louise Kappe Howe oznaczało kiepsko płatne i mało prestiżowe (w odróżnieniu od białych kołnierzyków) zawody sfeminizowane: sekretarki, nauczycielki, pielęgniarki. I tak różowy zaczął się przyklejać do dziewczyn. Dziś w naszej głowie nie ma innego skojarzenia.
Czym jest kolor?
Nie mam zielonego pojęcia.

convert this post to pdf.