Przewodnik na temat malowania farbami tablicowymi Tikkurila Liitu

Tikkurila Liitu farba tablicowa.

Tikkurila ERRA FARBY

Paleta odcieni Farby Tikkurila Liitu.

Farba Tikkurila Liitu to ponad 13 tysięcy (w tym również jasnych) kolorów z palety Tikkurila Symphony.
Daje to możliwość idealnego, kolorystycznego dopasowania do całości aranżacji wnętrz.

Jak przygotować ścianę przed użyciem farby tablicowej?

Tikkurila Liitu pierwsze kroki. Przed malowaniem powierzchnię zawsze należy odpowiednio przygotować. Jeżeli wybrana przez nas powierzchnia nie była wcześniej malowana, należy usunąć z niej brud i kurz wilgotną szmatką. Po wyschnięciu ściany, zalecamy użycie farby gruntującej Tikkurila Optiva Primer. Jeżeli malowane tynki i gładzie są mało spójne, przed gruntowaniem należy je również dodatkowo wzmocnić preparatem Tikkurila Suprabilit.

A na jakich powierzchniach można stosować farbę tablicową?

Czy można pomalować farbą Tikkurila Liitu np. lodówkę, drzwi, fronty szafek albo płytki ceramiczne?
Jak najbardziej, farba tablicowa Tikkurila Liitu jest uniwersalna i  nie jest przeznaczona wyłącznie do ścian. Można nią pomalować inne powierzchnie, na przykład: płytki ceramiczne lub drewno, wymagane jest jedynie zastosowanie odpowiedniej farby podkładowej. W zależności od powierzchni należy wybrać Tikkurila Everal Primer lub Tikkurila Otex, który gruntuje trudne (bardzo trudne) powierzchnie. Dowolną powierzchnię należy najpierw odtłuścić lub zmatowić papierem ściernym, a następnie odpylić. Do malowania zalecamy użycie pędzla albo wałka z krótkim włosiem np. Antex (marki Anza), a przy niewielkich drewnianych elementach  np. wałka Felt (Anza).

Ile warstw farby tablicowej należy położyć na ścianę?

Producent Tikkurila zaleca nałożenie dwóch warstw. W przypadku niektórych kolorów, z uwagi na nieco słabsze krycie, może zaistnieć potrzeba nałożenia jeszcze jednej, dodatkowej warstwy.
Innym rozwiązaniem, polecanym szczególnie przy malowaniu większych powierzchni, jest stosowanie farby gruntującej Tikkurila Optiva Primer zabarwionej na wybrany kolor farby tablicowej.

Jaka technika do nakładania farby tablicowej?

Aplikacja tej farby zasadniczo nie różni się od malowania zwykłą farbą ścienną (wykonujemy ruchy naprzemienne góra – dół, lewo-prawo); następnie tzw. czesanie czyli przeciągamy wałek z krótkim włosiem Antex (marki Anza) z farbą przez całą długość ściany.
Jednak z uwagi na gęstość farby tablicowej malowanie wymaga dużej staranności: bardzo dokładnego rozprowadzenia farby na całej powierzchni. Przy dużych powierzchniach, malowanie powinno się odbywać z podziałem na mniejsze fragmenty ( ok. 1 m2). Ważne jest, aby poszczególne fragmenty były ze sobą łączone w systemie „mokre na mokre” (każda kolejna część powinna być wykonana i połączona z sąsiadującą, zanim farba wyschnie czyli w ciągu kilku minut). Bardzo duże powierzchnie najlepiej malować zespołowo.

Jakim narzędziem najlepiej nakładać farbę tablicową, czy ma to znaczenie?

Wszystko zależy od tego, co malujemy. Farbę Tikkurila Liitu można nakładać przy użyciu wałka lub pędzla. Farbę można dodatkowo aplikować metodą natrysku. Jeśli zdecydujecie się na wałki, to polecamy te z krótkim włosiem np. Antex marki Anza.

Czy istnieje możliwość połączenia efektów tablicowego i magnetycznego?

Jak najbardziej. W tym celu w pierwszej kolejności powierzchnię malujemy 2-3 warstwami farby magnetycznej. Następnie aplikujemy 2 warstwy farby tablicowej (aby nie zmniejszyć efektu magnetyczności tablicowej, warstwy nie mogą być zbyt grube), najlepiej malować je wałkiem o długości włosia  ok. 8 mm (Antex; marki Anza).

Jak długo należy wietrzyć pomieszczenie po malowaniu farbą tablicową?

Tikkuria Liitu to farba wodorozcieńczalna, jej zapach jest bardzo delikatny i nie wymaga specjalnego wietrzenia.

Jak długo należy czekać, zanim zaczniemy rysować i pisać po powierzchni pomalowanej farbą tablicową?

Ostateczną twardość i wytrzymałość w normalnych warunkach farba uzyskuje po miesiącu, dlatego też do tego czasu trzeba obchodzić się z pomalowaną powierzchnią delikatnie. Tablica będzie gotowa do użycia już po około siedmiu dniach. Możemy swobodnie po niej pisać. Przez pierwsze 30 dni powinniśmy być bardzo ostrożni przy czyszczeniu: nie należy jej szorować; ani używać mocnych środków czyszczących.

A co w przypadku, gdy ściana malowana farbą tablicową nam się znudzi i będziemy chcieli ją pomalować na nowy kolor. Czy czeka nas dużo pracy?

Farby tablicowej Tikkurila Liitu nie trzeba usuwać, wystarczy najpierw pomalowaną powierzchnię dokładnie umyć z resztek kredy – najlepiej wodą z dodatkiem delikatnego detergentu lub przy użyciu preparatu Tikkurila Maalipesu. Następnie powierzchnię warto pomalować farbą podkładową Tikkurila Optiva Primer, którą można barwić na dowolnie wybrany kolor. Tak przygotowaną powierzchnię można już malować nową farbą.
Jak wykonać tablicę na ścianie farbami Tikkurila.
Jak wykonać tablicę na ścianie farbami Tikkurila.
Przedstawiony sposób malowania jest dokładnie taki sam również dla farby magnetycznej Tikkurila Magnetic. Jedyną różnicą jest to, że farby magnetycznej nie zaaplikujemy poprzez metodę natrysku. 🙁
Mam nadzieje, że wyjaśnienie powyższe rozwiało wszystkie wątpliwości, a dzięki farbie tablicowej Tikkurila Liitu oraz Tikkurila Magnetic można uzyskać efekt magnetycznej tablicy.
Co na niej będzie się znajdować? jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.
Wasza Tikkurila.
(opracowane na podstawie materiałów Tikkurila).
convert this post to pdf.